Týden vzdělávání dospělých®


Vzděláváním k pestřejšímu životu


Týden vzdělávání dospělých je celostátní, ale i celosvětová akce na podporu účasti dospělých na jejich vzdělávání.  TVD v České republice organizujeme již od roku 1995 ve spolupráci se svými krajskými zastoupeními. Konají se vždy v měsících září až listopadu ve všech krajích ČR. 


Rámec Týdnů vzdělávání dospělých® v ČR 2019

V roce 2019 probíhají aktivity v rámci TVD na třech úrovních: celorepubliková, krajská a činnosti samotných vzdělávacích institucí. V krajích nás reprezentují tito krajští koordinátoři: 

Kraj

 

Jihočeský

Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů, o.p.s.

Jihomoravský

NcM Vzdělávací středisko

Královéhradecký

Centrum andragogiky, s.r.o.

Liberecký

Agentura Amos s.r.o.

Pardubický

Teritoriální pakt zaměstnanosti Pardubického kraje, z.ú.

Plzeňský

Grafia, s.r.o.

Ústecký

Sociální agentura, o.p.s.

Vysočina

ABS WYDA, s.r.o.

Karlovarský

Grafia, s.r.o.


Jak vznikl Týden vzdělávání dospělých?

Týden vzdělávání dospělých vznikl díky kreativním vzdělavatelům a nadšencům z různých koutů světa, kteří byli přesvědčeni o důležitosti vzdělávání. Při založení festivalu spojily své síly nevládní organizace, ministerstva, soukromé podniky, univerzity a média. Festival tak už od 90. let 20. století oslavuje koncept vzdělávání komplexní a neškodnou, zábavnou formou.

Mezinárodní týden vzdělávání dospělých zahájil v roce 1994 ve Velké Británii Národní institut odborného vzdělávání dospělých (NIACE), který je i nadále organizátorem. V roce 1996 převzalo organizaci Švýcarsko a Slovinsko. Tradice týdne vzdělávání dospělých přetrvává dodnes v mnoha zemích světa.

Zajímá Vás historie Týdne vzdělávání dospělých? Bližší informace naleznete na webových stránkách www.tydnyvzdelavani.cz

Stručně o Týdnech vzdělávání dospělých® v ČR

TVD nejsou v ČR žádnou novinkou. AIVD ČR je organizuje systematicky již od roku 1995. 

Základní aktivitou jsou konference s cílem výměny zkušeností ve vzdělávání dospělých mezi aktéry v krajích. Jednou z akcí je odborná konference AIVD ČR, která se zabývá aktuálními trendy v této oblasti. Kromě konferencí jsou v řadě regionů organizovány i další aktivity, jako např. setkání personalistů, dny otevřených dveří ve vzdělávacích organizacích a ochutnávky kurzů.


Veškeré informace o Týdnech vzdělávání dospělých a akcích najdete na webu www.tydnyvzdelavani.cz.